„Füüsika, keemia ja materjaliteaduse bakalaureuseõpe, kus spetsialiseerusin materjaliteadusele, on andnud mulle eelkõige fundamentaalse arusaama sellest, kuidas maailm töötab, ning head sõbrad kogu eluks. Suur teadmiste pagas füüsikas ja keemias ning oskus rakendada neid materjaliteaduses on vundament, millele saab laduda mistahes tehnoloogiaalase karjääri. Saadud teadmisi ja kogemusi rakendan nüüd pehmerobootika doktoriõppes, kus „programmeerin“ robotit, varieerides selle funktsionaalsete materjalide omadusi.“
Õppekavas on kolm erialavalikut: füüsika, keemia ja materjaliteadus. Esimesel poolaastal keskendud sa valdkonna alusteadmistele ja teisel poolaastal valid saadud teadmiste põhjal endale meelepärase eriala, mida õpid edaspidi süvitsi.
Juba teisel õppeaastal omandad oma erialal põhiteadmised ja oskused, seejärel õpid tundma ja kujundama ainete neid omadusi või looma neid seadmeid, millel põhineb tänapäeva kõrgtehnoloogia. Superkondensaatorid ja kütuseelemendid, sensorid ja aktuaatorid, fotoonika ja robootika, ioonpolümeerid ja komposiidid, biomarkerid ja diagnostilised sondid, superhapped ja -alused, nanotorud ja grafeen, aatomkihtsadestus ja kosmosetehnoloogia – see on ainult väike osa õpitavast. Uued teadmised ja oskused võimaldavad sul edukalt tegeleda innovatsiooniga energeetikas, robootikas, andmesides või ravimiarenduses.
Fakte omandad sa peamiselt iseseisvalt ja veebipõhiste interaktiivsete õppesüsteemide abiga. Loengutel süstematiseerid ja mõtestad sa teadmisi koos kaasõppuritega, sealjuures sageli rühmatööna. Seminarides lahendate näidisprobleeme ja lihvite oma esinemisoskust, esitledes iseseisva töö tulemusi.
Praktikumides omandad sa laboratoorse töö võtted ning õpid kasutama mõõteaparatuuri ja andmetöötlustarkvara, samuti tutvud loodusnähtuste ja tehnoloogiliste protsesside arvutipõhise modelleerimisega.
Juba teisel õppeaastal saad kas individuaalselt või rühmatööna tegeleda reaalse teadus- või arendusprojektiga, kasutades inglise keelt, mis on tänapäeval universaalne loodusteaduslik suhtluskeel. Muide, lääne parimates ülikoolides ei ole üliõpilastel tavaliselt võimalik pääseda otsekohe laborisse tegutsema.
Õppimine Tartu Ülikoolis kujundab kriitilise mõtlemisega, sihikindlaid ja motiveeritud isiksusi. Üliõpilassuhtlust soodustab meie õppehoonete Physicumi ja Chemicumi paiknemine kõrvuti tänapäevases Maarjamõisa teaduslinnakus.
Üliõpilased osalevad esimesest õppeaastast alates teadusbussi väljasõitudel, mobiilsetes õpikodades ja projektis „Tudeng koolitundi“, aga ka teadusteatri etendustel ja tudengisatelliidi ESTCube projektis. Üliõpilaselu korraldavad Eesti füüsikaüliõpilaste selts ja Tartu Ülikooli Keemiaüliõpilaste Selts.
Nii saad meeskonnatöö ja selle juhtimise kogemuse koos võimalusega oma ideid katsetada ja teostada. Kõik see toimub rõõmsas tudengilinnas Tartus, mis kutsub täiel rinnal nautima kirevat üliõpilaselu.
Ammu on minevikuks saanud ajad, mil Tartu Ülikooli füüsiku või keemikuna lõpetanu asus tööle eelkõige teadlase või õpetajana. Tänapäeval leiab suurem osa meie vilistlastest tööd vastavusmõõtmistega tegelevates ettevõtetes, tipptehnoloogilises tööstus- või vahendusäris, riigiasutustes ja mitmesuguste seireametite laborites.
Kohe bakalaureusekraadi omandamise järel on sul võimalik leida tööd ülalnimetatud ettevõtete tehnilise personali liikmena, ent pärast magistri- või doktoriõppe läbimist võid üldjuhul sihtida seal ka iseseisva juhtspetsialisti ametikohta.
Bakalaureuseõppe lõpetaja on oodatud magistriõppesse nii Tartu Ülikoolis kui ka tugevates välisülikoolides, näiteks Aalto Ülikoolis, Uppsala Ülikoolis, Edinburghi Ülikoolis, Groningeni Ülikoolis, Lausanne‘i Tehnikaülikoolis (EPFL), Zürichi Tehnikaülikoolis (ETH) ja Rootsi Kuninglikus Tehnoloogiainstituudis (KTH).
Ligikaudu pooled meil bakalaureusekraadi omandanud jõuavad ka doktorikraadini. Osa meie vilistlasi töötab järeldoktorina maailma absoluutses tipus Cambridge Ülikoolis, Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis ja California Tehnoloogiainstituudis (Caltech).
Füüsikute-keemikute hulgas on palju tippärimehi, ministreid ja Riigikogu liikmeid.
keskharidus või sellele vastav haridustase (nt kutsekeskharidus) ja
Konkursipunktide arvutamisel võetakse arvesse järgmisi tulemusi:
Kui oled teinud riigieksami laias matemaatikas või enne 2014. aastat, lisame tulemusele 16 punkti, kuid suurimaks võimalikuks summaks jääb 100 punkti.
Iga vastuvõtutingimuse eest on võimalik saada kuni 100 punkti. Lisapunktid antakse Eestis keskhariduse kuld- või hõbemedaliga või kutsekeskhariduse kiitusega lõpetanud kandidaatidele. Loe lähemalt punktide arvutamise kohta.
Vastuvõtuotsuseid teeb ülikool paremusjärjestuse alusel. Vastuvõtu tagab 80-punktise lävendi ületamine. Ülejäänud õppekohad täidetakse pingerea alusel. Kandideerimiseks peab punktisumma olema vähemalt 66.
3. või 4. juulil 2024 kell 10.00 Tartus aadressil Ostwaldi 1 ruumis A111
Erialakatse toimub vestluse vormis.
Erialakatsele on oodatud kandidaadid, kellel puudub eesti keele ja/või matemaatika riigieksami tulemus või kes soovivad oma tulemust erialakatsega parandada. Erialakatse tulemust on võimalik asendada arstiteaduse, hambaarstiteaduse ja proviisori õppekavade kombineeritud keemia ja füüsika eksami tulemusega.
Erialakatse eesmärk on hinnata sisseastuja eeldusi ja motivatsiooni erialaõpinguteks ja ‐tööks. Kandidaadiga vestluse aeg on orienteeruvalt 15 minutit.
Erialakatse käigus esitatavad erialased küsimused piirduvad gümnaasiumiastmes omandatud baasteadmistega ning loodus- ja täppisteaduste valdkonnas orienteerumisega.
Hindamine
Erialakatset hindab komisjon lähtuvalt järgmistest kriteeriumitest:
Erialakatset hinnatakse 100-punkti skaalal, pingeritta pääsemiseks peab tulemus olema vähemalt 66 punkti.
Füüsika, keemia ja materjaliteaduse õppekavale võetakse lisaks üldistel eritingimustel kandideerijatele eritingimusel vastu ka kandidaadid, kes on
NB! Eritingimuse täitjana kandideerimine tähendab, et avalduse esitamise järel ei pea sa sooritama sisseastumiseksameid ning sinu avalduse puhul ei arvestata ka riigieksamite tulemusi. Eritingimusel kandideerimiseks pead esitama kandideerimistähtajaks SAIS-is avalduse nagu kõik teised kandidaadid ning märkima avaldusele, et soovid kandideerida eritingimusel. Tõendit olümpiaadil või võistlusel osalemise kohta SAIS-i avaldusele lisama ei pea. Pärast seda kui oled avalduse esitanud, vaatab vastuvõtutöötaja selle üle. Kui kõik on korras, siis sisestatakse avaldusele punktisumma, mis tagab vastuvõtu ülikooli. Loe lähemalt eritingimusel kandideerimisest.
Tartu Ülikooli teaduskooli kursuste ja Tartu Ülikooli vaba juurdepääsuga e-kursuste (MOOC) eduka läbimise puhul on võimalik saada kuni 5 lisapunkti.
NB! Kursuste eest lisapunktide taotlemiseks tähista SAIS-is avaldusel märkeruut "Taotlen eritingimusel vastuvõttu" ning märgi seejärel ära vastav lisapunktide väli. Kursuse läbimist nõutud tulemusele kontrollib ülikool õppeinfosüsteemist, koopiat tunnistusest ei ole vaja esitada. Loe lähemalt lisapunktide kohta.