Huviväärsused ja vaba aeg

Tartu Ülikooli peahoone

Peahoone külastusi korraldab hoone vasakus tiivas asuv Tartu Ülikooli kunstimuuseum.

Lahtiolekuajad
E–L 10–18

Ülikooli 18, Tartu
737 5385

Tartu Ülikooli aula
Ülikooli aula
Tartu Ülikooli aula asub ülikooli peahoones ja on esinduslikemaid klassitsistlikke interjööre Eestis. Peahoone ehitati aastatel 1804–1809 ülikooli arhitekti professor Johann Wilhelm Krause projekti järgi.

Aula lae peegelvõlv ja lühtrite ümbrus maaliti koidupunaseks, millele joonistati hall-halliga "grisaille" tehnikas rosette, akantuselehti ja ornamente. Kunagisi maalinguid meenutab peegelvõlvi taastatud värvitoon.

Aulas toimuvad kõik ülikooli tähtsündmused: aktused, konverentsid, väljapaistvate külaliste loengud, kontserdid ja muud pidulikud kogunemised.

Tartu Ülikooli kunstimuuseum

Mai–september T–P 10–18
Oktoober–aprill K–P 11–17

Ülikooli 18, Tartu
737 5385
muuseum.ut.ee

Tartu Ülikooli kunstimuuseum
Kunstimuuseumi püsinäituse moodustavad skulptuurid – kreeka arhailise, klassikalise ja hellenistliku kunsti parimate tööde originaalsuuruses kipsjäljendid. Need on ostetud ülikooli kunstimuuseumile 1860. aastatel Inglismaa, Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia muuseumidest, et panustada tudengite kunsti-, ajaloo- ja kultuuriteadmistesse.

Ekspositsiooni tausta moodustavad Pompei stiilis ornamentaalsed maalingud saalide seintel. Maalingud valmisid 1868. aastal, mil muuseum kolis oma praegustesse ruumidesse ülikooli peahoone vasakus tiivas.

Kunstimuuseumis saab näha ka mitmeid iidseid originaale: Egiptuse muumiaid, münte, vaase, savilampe ning kiilkirjatahvleid. Alates 2017. aastast on kõik muumiad eksponeeritud unikaalses muumiakambris.
Tartu Ülikooli kartser
Kartser
Ülikooli peahoone pööningul on säilinud ajalooline kartseriruum. Kartseris istusid üliõpilased, kes olid rikkunud avalikku korda või ülikoolis kehtinud käitumisreegleid. Kartserikaristuse määras ülikooli kohus ja see varieerus paarist päevast kolme nädalani. Paljud üliõpilased jäädvustasid oma kartseris viibimist käepäraste vahenditega joonistuste, salmide või monogrammidena seintel, laes ja ustel. Ühtviisi hästi sobis nii maalimine, kraapimine kui ka kirjutamine. Säilinud kartseriruumi seintel saab näha originaaljoonistusi, mille on sinna jätnud 19. sajandi tudengid.

Tartu Ülikooli muuseum

Mai–september T–P 10–18
Oktoober–aprill K–P 11–17

Lossi 25, Tartu
737 5674
muuseum.ut.ee

Tartu Ülikooli muuseum
Tartu Ülikooli muuseumi püsiekspositsioon „Minu elu ülikool“ tutvustab nii ülikooli ajalugu ja akadeemilist pärandit kui ka toomkiriku ajalugu sakraalhoonena ja hiljem tarkusetemplina.

Hull Teadlane kutsub suuri ja väikeseid teadussõpru oma kabinetti uudistama ja saama sõbraks teaduse ning teadlasetööga. Kabinetis saab osa võtta ka Hullu Teadlase eksperimendihommikutest ning korraldada vahvaid ja mängulisi sünnipäevapidusid.

Muuseumiekskursioonid pakuvad ainulaadse võimaluse tutvuda ülikooli ja keskaegse toomkiriku ajalooga, kauni Toomemäega ning kuulata lugusid tudengielust.

Tartu Ülikooli loodusmuuseum

Lahtiolekuajad
T–P kell 10–18

Vanemuise 46, Tartu
737 6076 
natmuseum.ut.ee 

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitusesaal
Püsinäitusel „Maa. Elu. Lugu“ saab külastaja rännata läbi Maa elus- ja eluta looduse arenguloo universumi tekkimisest tänapäevase loodusliku mitmekesisuseni. Näitusel on välja pandud teadustegevuse käigus kogutud 8000 eksponaati maailma ja Eesti loodusest: kivimeid, mineraale, kivistisi, topiseid, preparaate, luustikke, herbaarlehti jne.

Lisaks külastajate vastuvõtmisele tehakse muuseumis iga päev nii teadustööd kui edendatakse ka loodusharidust. Muuseum pakub üle 50 loodus- ja keskkonnaharidusliku õppeprogrammi, mis mitmekesistavad tavapärast koolitööd.

Muuseumi näitusi külastades on üles kasvanud mitu põlvkonda loodushuvilisi. Loodusmuuseum on Eesti vanim muuseum, mis on tegutsenud juba üle 200 aasta.

Tartu Tähetorn

Mai–september T–P 10–18
Oktoober–aprill L–P 11–17

Lossi 40, Tartu 
737 6932
muuseum.ut.ee

Tartu Tähetorn
Tartu tähetorn, oma aja tähtsamaid astronoomiakeskusi maailmas, on Eesti teadusajaloo pärl. Tähetorn rajati aastatel 1808−1810 ülikooli arhitekti Johann Wilhelm Krause projekti järgi Toomemäe kaguossa keskaegse piiskopilinnuse asukohale.

Tartu tähetornis tehtud teadus on korduvalt muutnud inimkonna arusaamu Maast ja universumist. Siin on tegeldud geodeesia, astronoomia, seismoloogia, aja mõõtmise ning teoreetilise ja eksperimentaalfüüsikaga. Tartu tähetorni viis maailma teadusajalukku observatooriumi direktor Friedrich Georg Wilhelm Struve, kes mõõtis 1835. aastal esimesena tähe kauguse Maast ning määras kindlaks tuhandete kaksiktähtede positsioonid. Osana Struve geodeetilisest kaarest kuulub Tartu tähetorn UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Tartu observatooriumi külastuskeskus

Observatooriumi 1, Tõravere, Tartumaa
737 4521
kosmos.ut.ee
tokk.ut.ee

Tartu Ülikooli Tartu observatoorium
Tartu observatooriumi külastuskeskuses tutvustatakse kosmoseteaduse ja -tehnoloogia uusimaid saavutusi ning teadlase elukutset.

Astronoomiaekskursioonil on võimalik külastada Stellaariumi. Tutvutakse teleskoobiga ja sobiva ilma korral on õhtusel ajal võimalik vaadelda ka taevaseid objekte.

Pakume koolidele kaugseire, kosmosetehnoloogia ja satelliitide aktiivõppeprogramme, mille raames lahendavad õpilased iseseisvalt ülesandeid, teevad ettekandeid ja osalevad praktilises töös.

Botaanikaaed

Lahtiolekuajad 
iga päev, aed 7–19, kasvuhooned 10–17 

Lai 38, Tartu
737 6180
botaanikaaed.ut.ee

Tartu Ülikooli botaanikaaed
Botaanikaaias leidub kokku rohkem kui 10 000 liiki ja sorti maailma taimeriigist. Lisaks metsikult kasvavatele taimedele, mille hulgas on ka haruldasi kaitsealuseid liike, tutvustame uusi dekoratiivtaimi. Kasvuhoonetes näeb vihmametsade ja kõrbetaimi.

Oleme Baltimaade vanim botaanikaaed, mis on samas asukohas tegutsenud katkematult juba üle 200 aasta. Aed on kujundatud maailmakuulsate botaanikute, professorite Ledebouri ja Bunge juhtimisel.

Pakume õppeprogramme ja ekskursioone igas vanuses külastajatele.

Raamatukogu

Lahtiolekuajad
E–R 9–21, L–P 12–18

W. Struve 1, Tartu 
üldinfo 737 5702;  laenutus 737 5772
utlib.ut.ee

Tartu Ülikooli raamatukogu
Tartu Ülikooli raamatukogu viis lugemissaali, arvutiklass ja spordisaal on iga päev kõigile avatud. Lisaks on ülikooli tudengitel ja töötajatel võimalus tasuta kasutada eri suuruses rühmatööruume.

Raamatukogu näitusesaalis ja fuajeedes on aasta ringi väljas nii kirjandusteemalised kui ka foto- ja kunstinäitused.

Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi

Lahtiolekuajad 
E–R 7–22, L–P 8–22
 
Ujula 4, Tartu
737 6280
sport.ut.ee

Tartu Ülikooli spordihoone
Tartu Ülikooli spordihoones on kergejõustikuhall, viis pallimängusaali, spordisaal (matisaal ja sportvõimlemine), poksisaal, tõstesaal ja jõusaalid kolmel korrusel, ergomeetrite saal ning fitnessiklubi suur saal (aeroobika) ja väike saal (lauatennis). Eraldi sissepääsuga on ellinguhoone ja rattabaas. Kergejõustikuhalli on paigaldatud ka reljeefne siseronimissein.

Siin peavad oma võistlusmänge mitu Tartu esindusvõistkonda: Tartu Ülikool Maks & Mooritsa korvpallivõistkond, Bigbank Tartu võrkpallimeeskond, Tartu Ülikool/Bigbanki võrkpallinaiskond.

Majas on toimunud ka mitmesuguseid sündmusi: Startup Day ärifestival, Eesti Laulu poolfinaalid, Cyber Battle of Estonia jpt.
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!