“Kes teist võib saada, kui te lõpetate arvutitehnika eriala? See on valikute küsimus ja tegelikult sul on valikuid, sa ei pea hakkama robootikuks. See on väga selline lai ala, sa omandad palju: nii mehaanika disaini, 3D-disaini, masina disaini põhimõtted, elektroonika disaini kui ka tootmise ja ka programmeerimine. Ma ütleks, et need ongi robootika alused ja põhiasjad, mida arvutitehnikas õpitakse.”
Arvutitehnika erialal õppides, läbid Sa alates esimesest semestrist aineid, mis annavad head teadmised loodusteadustest, matemaatikast, arvuti riistvarast ja programmeerimisest. Kohe esimesel kursusel pannakse Sind proovile mitmete küllaltki põnevate ainetega nagu näiteks Robootika I, kus tudengitel on võimalus tutvuda robotite kasutamisest erinevates valdkondades ning kõike ka ise praktiliselt läbi proovida. Hiljem õpid vastaval kursusel ka elektroonikaseadmete disaini ja tootmist, kus on saad disainida enda trükkplaadi ning lisaks õppida võistlusrobootikat, et osaleda enda ehitatud robotiga võistlustel.
Informaatikaainetes omandad programmeerimise ja võrgutarkvara kasutamise oskused ning elektroonika- ja arvutitehnikaained tutvustavad elektroonikaseadmete tööpõhimõtteid ja õpetavad ka neid ise kokku panema.
Juba bakalaureuseõppes on Sul võimalik töötada teadusrühmade juures, mis töötavad välja ja arendavad mitmesuguseid uuenduslikke seadmeid. Arvutitehnikud osalevad IMS labori töös, kus tegeletakse uuenduslike materjalide väljatöötamisega ning nende juhtimise ja rakendusvõimalustega. Töötajate teaduslik taust ja laboritehnika võimaldavad Sul oma oskusi arendada ja praktiseerida spetsialistide kõrval. IMS labori uuritavateks valdkondadeks on näiteks bioinseneeria, arvutiteadus, robootika, soft robotics, materjaliteadus, segasignaaliga mikroelektroonika ja teised. Töötajate teaduslik taust ja laboritehnika võimaldavad Sul oma oskusi arendada ja praktiseerida spetsialistide kõrval.
Tudengid saavad rakendada omandatud teadmisi ellu Delta X võistlusel, kus osalevad tudengid ja gümnasistid nii Eestist kui ka mujalt maailmast. Võistluseks on valmistatud ette kuni pool aastat ning hulk õppejõude, juhendajaid ja noori on oma panuse andnud. Delta X peamised valdkonnad on robootika ja ärimudelid. Võistlusel võtavad mõõtu korvpalli mängivad robotid, programmeeritud droonid ning ka start-up äriideed, mida on võimalus ka huvilistel vaatama tulla. Parimaid ootavad ees auhinnad!
Arvutitehnika eriala meeldivaks omapäraks on õppetöö toimumine erinevates majades. Peamajaks on Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituut, kus toimuvad näiteks robootika praktikumid, milles saad ka kõike õpitut praktiliselt läbi katsetada. Lisaks toimuvad loengud ja seminarid Physicumis, kus asub digilabor, ning moodsas valdkonnaüleses Delta keskuses.
Deltas asub valminud robotite testimiseks mõeldud suur robotiväljak; robootikaklass, mis on sisustatud kõigi elektroonikatöödeks vajalike seadmete ja komponentidega ning veel ka digilabor, mis on töökoda nii metalli- kui ka puidutöödega tegelemiseks.
Lisaks on meie üliõpilastel hulgaliselt võimalusi rakendada ja arendada oma tehnikahuvi väljaspool loengusaale ja laboreid. Arvutitehnika tudengid on hõivatud enim just järgmiste projektidega/tudengiorganisatsioonidega: ESTcube, Solaride, Semubot.
ESTCube
Kui Sind huvitab kosmos ning kosmosetehnoloogia, siis on Sul võimalus liituda ESTCube meeskonnaga. ESTCube meeskonna eesmärk on arendada ja ehitada teaduslikke nanosatellite ning lisaks tutvustada ja edendada oma valdkonda. Esimene Eesti satelliit ESTCube-1 täitis 2013. aastal kaheaastase missiooni orbiidil, kuid praegu ehitatab ning arendab meeskond uut ja suuremat satelliiti ESTCube-2. Viimase ülesandeks on esitleda uut kosmoselaeva liigutamistehnoloogiat, mis aitab võidelda kosmoseprügi tekkimisega. Projektis on kasutatakse tipptehnoloogiat nagu näiteks kaks spektraalset Maavaatluskaamerat ning täielikult integreeritud satelliiti juhtimissüsteem, mis võimaldavad kulu-ja mahuefektiivseid süvakosmose missioone tulevikus.
Solaride
Samuti osalevad meie üliõpilased projektis Solaride, kus ehitatakse uue põlvkonna päikeseautot, mis pannakse võistlustulle ka päikeseautode maailmameistrivõistlustel Bridgestone World Solar Challenge. Lisaks innovatsioonile ja ettevõtlusele hõlmab Solaride ka suuremat tähendust, püüdes arendada tulevikutalente ja tehnoloogiahariduse populaarsust. Solaride projekti on kaasatud üle 300 gümnasisti, tudengi, mentori, koolitaja ja koostööpartneri, mis annab suurepärase võimaluse kohata uusi tuttavaid ning avastada ja teha koostööd eri valdkondadest inimestega.
Semubot
Tegemist on kõige uuema projektiga, mis annab võimaluse arvutitehnikutel ennast proovile panna! Enda robootikateadmisi saab laiendada ja jagada Semubot programmis, kus luuakse tudengite oma humanoidrobotit. Semubot annab Sulle võimaluse enda oskuseid arendada põnevas valdkonnas, teha koostööd maailmatasemel mentoritega, õppida läbi praktika ja palju muud põnevat. Lisaks aitab Semubot luua Sul suhteid ka teiste valdkondade inimestega, sest tiimis on peale arvutitehnika ja robootika inimestele ka majandusteaduskonna tudengeid jne.
Arvutitehnika tudengitele suunatud üritused
"Arvutitehnika ja robootika podcastides" räägivad enda õppimisest põnevad arvutitehnika tudengid, kes räägivad Solaridest, Rakett 69 osalemisest, Kuupkulgurist, Estcubest, Tudengipäevade korraldamisest ja paljust muust põnevast! Vaata podcaste Youtube'ist või kuula Spotifyst!
„Arvutitehnika ja robootika podcastide,“ eesmärgiks on tutvustada arvutitehnika eriala lõpetajate karjäärivõimalusi.
Podcasti külalisteks on õppekava endised vilistlased, kellelt uuritakse nii kooliaja enda ning ka nende tegemiste kohta praegu. Vastuseid leiab podcasti kuulates mitmetele küsimustele: Kes võib minust pärast lõpetamist saada? Kas Eestis on mul võimalik tööd leida? Meie vilistlased on mitme Eesti eduka ja märkimisväärse firma töötajad ning räägivad oma kogemusest ning teekonnast. Esindatud on sellised ettevõtted nagu Bolt, Clevon, Starship Technologies, Milrem jpt.
Kuula podcaste Spotifyst
Vaata podcaste Youtubest
Konkursipunktide arvutamisel võetakse arvesse järgmisi tulemusi:
Kui oled teinud riigieksami laias matemaatikas või enne 2014. aastat, lisame tulemusele 16 punkti, kuid suurimaks võimalikuks summaks jääb 100 punkti.
Iga vastuvõtutingimuse eest on võimalik saada kuni 100 punkti. Lisapunktid antakse Eestis keskhariduse kuld- või hõbemedaliga või kutsekeskhariduse kiitusega lõpetanud kandidaatidele. Loe lähemalt punktide arvutamise kohta.
Vastuvõtuotsuseid teeb ülikool paremusjärjestuse alusel. Vastuvõtu tagab 80-punktise lävendi ületamine. Ülejäänud õppekohad täidetakse pingerea alusel. Kandideerimiseks peab punktisumma olema vähemalt 66.
3. või 4. juulil 2024 kell 9.00 Tartus aadressil Nooruse 1 ruumis 140
Erialakatse toimub vestluse vormis.
Erialakatsele on oodatud kandidaadid, kellel puudub eesti keele ja/või matemaatika riigieksami tulemus või kes soovivad oma tulemust erialakatsega parandada. Erialakatse tulemust on võimalik asendada arstiteaduse, hambaarstiteaduse ja proviisori õppekavade kombineeritud keemia ja füüsika eksami tulemusega.
Erialakatse eesmärk on hinnata sisseastuja eeldusi ja motivatsiooni erialaõpinguteks ja ‐tööks. Kandidaadiga vestluse aeg on orienteeruvalt 15 minutit.
Erialakatse käigus esitatavad erialased küsimused piirduvad gümnaasiumiastmes omandatud baasteadmistega ning loodus- ja täppisteaduste valdkonnas orienteerumisega.
Hindamine
Erialakatset hindab komisjon lähtuvalt järgmistest kriteeriumitest:
Erialakatset hinnatakse 100-punkti skaalal, pingeritta pääsemiseks peab tulemus olema vähemalt 66 punkti.
Arvutitehnika õppekavale võetakse lisaks üldistel eritingimustel kandideerijatele eritingimusel vastu ka kandidaadid, kes on
NB! Eritingimuse täitjana kandideerimine tähendab, et avalduse esitamise järel ei pea sa sooritama sisseastumiseksameid ning sinu avalduse puhul ei arvestata ka riigieksamite tulemusi. Eritingimusel kandideerimiseks pead esitama kandideerimistähtajaks SAIS-is avalduse nagu kõik teised kandidaadid ning märkima avaldusele, et soovid kandideerida eritingimusel. Tõendit olümpiaadil või võistlusel osalemise kohta SAIS-i avaldusele lisama ei pea. Pärast seda kui oled avalduse esitanud, vaatab vastuvõtutöötaja selle üle. Kui kõik on korras, siis sisestatakse avaldusele punktisumma, mis tagab vastuvõtu ülikooli. Loe lähemalt eritingimusel kandideerimisest.
Tartu Ülikooli teaduskooli kursuste ja Tartu Ülikooli vaba juurdepääsuga e-kursuste (MOOC) eduka läbimise puhul on võimalik saada kuni 5 lisapunkti. Lisapunkte andvad kursused ja MOOC-id:
NB! Kursuste eest lisapunktide taotlemiseks tähista SAIS-is avaldusel märkeruut "Taotlen eritingimusel vastuvõttu" ning märgi seejärel ära vastav lisapunktide väli. Kursuse läbimist nõutud tulemusele kontrollib ülikool õppeinfosüsteemist, koopiat tunnistusest ei ole vaja esitada. Loe lähemalt lisapunktide kohta.