Kopsu- ja rindkerehaigused aastal 2024

Õppekeel
Eesti
Eesmärk:
Pakume 2024. aasta seisuga uuendatud haigus- ja patsiendikäsitlust kopsu- ja rindkerehaiguste teemadel. Antakse värskeim ülevaade kopsu- ja rindkerehaiguste nagu pulmonaalhüpertensioon, kopsuvähk, tuberkuloos, astma jt diagnostika ülesehitusest ja kaasaegne ravikäsitlusest, ravi hindamisest. Vaadeldakse ka mõningaid veidi harvemini esinevaid kopsuhaigusi nagu tsüstiline fibroos jt, mille tarvis on kasutusel uusi ravimeid ja raviviise. Konkreetsete kopsuhaiguste juures peatutakse uuematel andmetel haiguse leviku, diagnostiliste kriteeriumide, juhuavastamise, kliinilise ja väheinvasiivse, diagnostika ja ravivõimaluste kohta, mille rakendamise oskused kujunevad eriti väärtuslikeks. Väärtustatakse ka interdistsiplinaarset koostööd.
Sihtrühm:
perearstid, sisemeditsiiniliste ja sisemeditsiinilistele lähedaste erialade arstid, asjast huvitatud intensiivraviarstid, erakorralise meditsiini arstid, samuti siduserialade arstid ja kõikide erialade residendid, üldarstid.
Kursuse õpiväljundid:
1. Omab ülevaadet tähtsamate, aga ka hiljuti avardunud ravivõimalustega kopsu- ja rindkerehaiguste varasest avastamisest, klassifikatsioonist ja diagnostilistest kriteeriumitest, diagnoosimise käigust ja ravivõimalustest viimase aasta arengute valguses;

2. Teab tähtsamate kaasaegsete diagnostiliste testide ja uuringute, sealh. väheinvasiivsete menetluste näidustusi ja uuringute pakutavaid võimalusi, samuti tunneb käsitletud haiguste kahtlusega või diagnoosiga patsientide edasisele diagnostikale, ravile ja konsultatsioonidele suunamise võimalusi ja logistikat;

3. Oskab interpreteerida tähtsamaid kaasaegseid diagnostiliste testide ja uuringute tulemusi;

4. Tunneb teoreetiliselt käsitletud haiguste juhtivate ravimeetodite pakutavaid võimalusi ning oskab seada enda ja patsiendi tarvis adekvaatseid ootusi.
Õppejõud:
Tanel Laisaar - kopsuhaiguste kaasprofessor
Alan Altraja - kopsuhaiguste professor
Content:
Teema Maht Õppejõud
1. Millal mõelda pulmonaalhüpertensiooni diagnoosile? Uued ravivõimalused. - dr Kaija Tammekivi
Uued trikid bronhoskoopias - navigatsioonbronhoskoopia. - dr Kaarel Kisant
Bronhoskoopiline ultraheli. - prof Alan Altraja
Kaua ja kuidas elab siiratud kopsudega patsient? - dr Marget Savisaar
Tsüstiline fibroos - nüüd ka täiskasvanute haigus. - dr Viktoria Ivanova
Muutunud kuvand tuberkuloosist. - dr Lea Pehme
Kaugel oleme kopsuvähi sõeluuringuga. - kaasprofessor Tanel Laisaar
Kuidas käsitleme interstitsiaalseid kopsuhaigusi. - prof Alan Altraja
Edusammud raske astma ravis. - dr Kai Kliiman
8 Tanel Laisaar, Alan Altraja

Toimumiskoha info:
Tartu linn
Õppekeskkonna kirjeldus:
Õppetöö toimub koolituse läbiviimiseks sobivates õpperuumides, mis on varustatud vajaliku õppetehnikaga ja vastavad tervisekaitse- ja ohutusnõuetele.
Toimumise ajakava ja lisainfo:
Tartu, Puusepa 8 + ZOOMis (veebis)
Nõuded lõpetamiseks:
Osalemine loengutes ja seminaris
Õpiväljundite saavutatuse hindamise viis:
Eristamata (arv, m.arv, mi)
Hindamismeetodid:
Omandatud teadmiste kontroll seminari vormis
Hindamiskriteeriumid:
Õpiväljundite omandamine
Väljastatav dokument:
tunnistus
Tulumaksutagastus füüsilisest isikust maksjale:
Jah
Täiendav info:
Marika Rosenthal, marika.rosenthal@ut.ee, +372 +372 731 8109
Programmi kood:
MVCM.TK.341
Täiendusõppe üldinfo:
Elukestva õppe keskus
Ülikooli 18, Tartu, 50090

Samas õppevaldkonnas on algamas veel

Toimumise aeg: 21.10.2024 - 24.11.2024 Maht: 1.5 EAP (40 tundi) Õppetöö vorm: veebiõpe Keel: Eesti

Toimumise aeg: 07.10.2024 - 22.11.2024 Maht: 1 EAP (26 tundi) Õppetöö vorm: veebiõpe Keel: Eesti

Toimumise aeg: 14.02.2025 - 30.05.2025 Maht: 2 EAP (52 tundi) Õppetöö vorm: veebiõpe Keel: Eesti

Toimumise aeg: 14.02.2025 - 30.05.2025 Maht: 1 EAP (26 tundi) Õppetöö vorm: veebiõpe Keel: Eesti

Toimumise aeg: 28.10.2024 - 23.02.2025 Maht: 2 EAP (52 tundi) Õppetöö vorm: veebiõpe Keel: Eesti
#täiendusõpe
Loengud toimuvad Tapa Kultuurikohas (Kesk tn 4) algusega kl 13.
18.09.2024
Loengud toimuvad Rapla Kultuurikeskuse suures saalis algusega kl 13
18.09.2024
Lähiajal algavad koolitused.
#täiendusõpe
Vaata 22. aprillil üle veebi Tartu Ülikooli väärikate ülikooli 15. tegutsemisaasta konverentsi.