Augustis toimub Tartus 14. rahvusvaheline Euroopa ökosüsteemide taastamise konverents SERE2024, mis on aastaid olnud peamine loodust taastavate teadlaste, praktikute, ettevõtjate ja poliitikakujundajate kohtumispaik.
Euroopa tippteadlased ja eksperdid kõnelevad konverentsil nii merede, jõgede, märgalade, niitude, metsade kui ka inimtegevusest mõjutatud alade ökosüsteemide elujõulisuse taastamisest. Sessioonides käsitletakse muu hulgas planeerimisega seotud küsimusi, kohaliku kogukonna kaasamist, aga ka Euroopa taastamispoliitikat rahvusvahelisel, riigi ja kohalikul tasandil. Konverentsikülastajad saavad osaleda praktilistes ja harivates töötubades ning väljasõitudel Eesti erinevatesse paikadesse.
Tartu Ülikooli taastamisökoloogia professori ja maastike elurikkuse töörühma juhi Aveliina Helmi sõnul on võimalus korraldada niivõrd mõjukat ja suure rahvusvahelise osalejaskonnaga üritust tunnustus kõikide Tartu Ülikooli teadlaste kõrgetasemelisele teadustööle. „Selleks, et hüvitada ökosüsteemidele või liikidele tehtud kahju ja parandada nende seisundit, ongi vaja kokku tuua parimad teadmised koosluste ökoloogiast, populatsiooniökoloogiast, liikide levikust ja paljunemisest, geneetikast, liikidevahelisest vastastikmõjust, suktsessioonist ning ajaloolistest ja evolutsioonilistest teguritest,“ rääkis Helm.
Konverentsile on oodatud kõik elupaikade ja maastike taastamisest huvitatud teadlased, üliõpilased, poliitikakujundajad, vabaühenduste esindajad ja teised uudishimulikud. SERE2024 toimub 26.–30. augustil Eesti Rahva Muuseumis. Soodsamat piletit saab soetada 22. maini.
Konverentsi korraldab Ökoloogilise Taastamise Ühingu Euroopa sektsioon (SERE) koos Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühma ja Pärandkoosluste Kaitse Ühinguga.