Füüsika-keemia doktoriõppe programm sisaldab füüsika, keemia ning kosmoseteaduse ja -tehnoloogia erialasid. Programmiga kaetud erialade läbimisel on võimalik osaleda paljude suurte inimkonda puudutavate väljakutsete lahendamisel alates globaalsetest probleemidest energeetikas ja kliimamuutuste ohjeldamisel kuni universumi ja mikromaailma saladuste väljaselgitamiseni. Programmi läbides on võimalik omandada oskused tegutsemiseks nii akadeemilises keskkonnas kui ka ettevõtluses ja arendada koostööd rahvusvahelistes konsortsiumites. Doktorantidel on võimalik oma doktoritööd teha kaasaegsetes Physicumi, Chemicumi ja Tartu observatooriumi õppe- ja teadushoonetes.
Loodus- ja täppisteaduste valdkonnas avati 2022/2023. õppeaastal vastuvõtuks füüsika ja keemia doktoriõppe programm, mis sisaldab kolme eriala:
Füüsika eriala (koordineerib füüsika instituut) võimaldab pühenduda teadustööle väga erinevates füüsika valdkondades universumi ja mikromaailma olemuse uurimisel, osakestefüüsikas, kliimamudelite väljatöötamisel, fotoonikas, kiipide ja sensorite arendamisel, materjalide uuringutes, meditsiinifüüsikas.
Keemia (koordineerib keemia instituut) erialal on võimalik doktoriõpingute käigus tegeleda analüütilise keemia, molekulaartehnoloogia, keemilise füüsika, füüsikalise keemia, elektrokeemia, orgaanilise ja biorgaanilise keemia, anorgaanilise keemia ning kolloid- ja keskkonnakeemiaga. Selle käigus on võimalik rakendada enda teadmisi kõrgefektiivsete materjalide ning tehnoloogiate disainis, energiaallikate ning energia salvestuse seadmete välja töötamisel, uudsete materjalide ning bioaktiivsete ainete disainil ja osaleda keemiahariduse edendamisel.
Kosmoseteaduse- ja tehnoloogia (koordineerib Tartu observatoorium) eriala pakub võimalusi doktorõpinguteks astronoomias kosmoloogia ja galaktikate füüsika ning tähefüüsika suunal, kosmosetehnoloogias inimtegevuse kosmosesse laiendamiseks ja kaugseires taimkatte-, atmosfääri- ning veekogude seireks satelliitide ning droonide abil.
Doktorikraadi saamisel on olulisim roll teadustööl, millele lisanduvad õpingud doktorandile vajalike pädevuste omandamiseks 30 EAP ulatuses. Õppetegevuse moodulis on võimalik arendada erialaseid teadmisi (18 EAP) ja ülekantavaid oskusi (12 EAP). Erialaste teadmiste omandamisel on eesmärk toetada doktorandi uurimisprojekti ja sellest lähtuvalt on nende õppeainete valik seotud doktorandi uurimisteemadega. Ülekantavate oskuste koolitusel on kosmoseteaduse ja -tehnoloogia erialal kohustuslik läbida õppeaine "Sissejuhatus doktoriõpingutesse loodus- ja täppisteadustes" aga ülejäänud õppeained ja koolitused on vabalt valitavad vastavalt doktorandi soovidele ja vajadustele. Doktorandi individuaalplaani alusel hinnatakse tema edasijõudmist vähemalt korra aastas regulaarsel atesteerimisel. Programmi lõpetamiseks tuleb valmis kirjutada originaalne doktoritöö ja selle tulemusi avalikul kaitsmisel esitada.
Vastuvõtuks kinnitatakse projektide nimekiri, mille hulgast kandidaat peab valima, ja vastuvõtuperioodil ei ole võimalik kandideerida oma uurimisteemaga. Põhivastuvõtu projektide nimekiri avalikustatakse 15. aprilliks. Kui soovid välja pakkuda oma teemat, soovitame võimaliku juhendajaga juba varem ühendust võtta ja teema osas kokkuleppele jõuda.
Põhivastuvõtt on 1.–15. mail, lisaks võib üksikutel erialadel toimuda vastuvõtt 1.-15. veebruaril, 15.-30. septembril või 15.-30. novembril.
Vaata infot novembris 2024 toimuva vastuvõtu ja kinnitatud teemade kohta konkursside lehel
Kandidaatide hindamine toimub kahes etapis:
Motivatsioonikirja ja intervjuu põhjal on võimalik saada maksimaalselt 100 punkti. Õppekohta pakutakse pingerea alusel parimatele kandidaatidele lähtuvalt õppekohtade arvust.
Teema valimine
Kandideeritakse väljakuulutatud projektidele. See tähendab, et valdkond kuulutab vastuvõtuks välja konkreetsed uurimisprojektid, mille hulgast peab valima, ja vastuvõtuperioodil ei ole võimalik kandideerida oma uurimisteemaga.
Vaata infot septembris 2024 toimuva vastuvõtu ja kinnitatud teemade kohta konkursside lehel
Motivatsioonikiri
Kandidaatidel tuleb koostada lühike motivatsioonikiri (eesti või inglise keeles, maksimaalselt 6000 tähemärki koos tühikutega), tuginedes järgmistele punktidele:
Motivatsioonikirja puhul hinnatakse:
Intervjuu
Kandidaat peab komisjoni poolt läbi viidud sisseastumisvestluse käigus kirjeldama oma motivatsiooni asuda doktoriõppesse selle projektiga, doktoriprojekti laiemat teaduslikku tausta ja tulemuste võimalikku rakendatavust.
Intervjuu käigus hinnatakse:
Avalduse koos lisadokumentidega tuleb esitada SAIS-is (süsteemi saab sisse logida ID-kaardi või mobiil-ID abil). Kui sul puudub juurdepääs SAIS-ile, pöördu aegsasti e-posti aadressil phdadmissions@ut.ee. Soovitame mitte jätta avalduse esitamist viimasele päevale. Kandideerimisperioodil jälgi palun oma avaldusega toimuvat, sest vajaduse korral saadame sulle SAIS-i kaudu teateid. Doktoriõppes saad vastuvõtuperioodi jooksul kandideerida ainult ühele projektile.
Esitada tuleb:
Alates 2004. aastast Eestis omandatud hariduse andmed on Eesti Hariduse Infosüsteemis (EHIS) olemas, kuid varem lõpetanud ja välisriigis magistrikraadi omandanud peavad arvestama lõpudiplomi ja akadeemilise õiendi esitamisega. Kui haridust tõendavad dokumendid on vaja esitada paberil, anname pärast avalduse ja elektroonsete dokumentide ülevaatamist sellest SAIS-i kaudu teada.
Kui oled magistrikraadi omandanud välisriigis
Kui oled magistrikraadi omandanud välisriigis, tuleb avalduse juurde laadida diplomi ja akadeemilise õiendi (hinnetelehe) koopia. Avalduse saad ära esitada nii, et esialgu puudub süsteemis info magistriõppe kohta. Lisame need andmed sinna ise hiljem, pärast haridusdokumentide menetlemist. Kui haridusdokumentide originaalid või kinnitatud koopiad on vaja esitada paberil, anname sellest SAIS-i kaudu teada. Kui oled bakalaureusekraadi samuti välisriigis omandanud, siis tuleb SAIS-i lisada ka koopiad bakalaureuseõppe lõpudokumentidest.
Välisriigis magistrikraadi omandanutel on soovitatav esitada Eesti ENIC/NARIC Keskuse hinnang kvalifikatsiooni vastavuse kohta doktoriõppesse astumiseks. Võime vastuvõtu käigus teha otsuse kvalifikatsiooni vastavuse kohta ka ilma ENIC/NARIC Keskuse hinnanguta või saata ise dokumendid keskusesse hindamisele. Hinnangu saamine võib aega võtta kuni 30 päeva.
Kui magistriõpe on veel lõpetamata
Kandideerida on võimalik ka siis, kui magistriõpe on alles lõpetamisel. Kvalifikatsiooni tõendavad dokumendid tuleb esitada vähemalt kaks nädalat enne õppe algust.
Kui lõpetad magistriõppe Eestis ja avalduse esitamise ajal ei ole lõpetamise infot veel SAIS-is, saad avalduse siiski ära esitada. Värskendame lõpetamise andmeid avaldusel hiljem ise, tehes päringu Eesti Hariduse Infosüsteemile (EHIS).
Kui õpid välisriigis ja saad magistrikraadi pärast kandideerimistähtaega, lisa avaldusele kinnitus magistriõppes õppimise kohta koos oma õppetulemuste viimase väljavõttega. Diplom ja akadeemiline õiend tuleb esitada esimesel võimalusel pärast õpingute lõpetamist.
Avaldused staatusega „Suunatud hindamisele“ või „Lubatud sisseastumiskatsele“ lähevad hindamisele. Instituudi vastuvõtukomisjon alustab motivatsioonikirjade hindamist pärast kandideerimistähtaja lõppu. Kirjaliku töö punktid lisame SAIS-i niipea, kui kõik sellele erialale kandideerinute tööd on hinnatud.
Kandidaadid, kelle motivatsioonikirja on hinnatud positiivselt, kutsutakse sisseastumisintervjuule. Intervjuu täpse kuupäeva ja kellaaja lepivad kandidaat ja intervjuud korraldav instituut kokku omavahel. Sisseastumisintervjuu võib toimuda kohapeal või veebi teel (loe videointervjuu kohta).
Ülikool teavitab kandidaate vastuvõtust SAIS-i kaudu. Kui oled saanud SAIS-i kaudu vastuvõtuotsuse, pead kinnitama õppimatuleku sealsamas SAIS-is seitsme päeva jooksul vastuvõtuotsuse tegemisest. Kui jätad õppima tuleku kinnitamata, siis loobud õppekohast ja võimaluse korral pakume seda pingereas järgmisele kandidaadile.
Kui oled vastu võetud õppekohale, millega kaasneb töötamine Tartu Ülikoolis nooremteaduri ametikohal, siis tuleb sul enne õpingute algust sõlmida tööleping. Töölepingu sõlmimiseks võtab ülikool vastu võetud kandidaadiga ühendust paari nädala jooksul pärast õppima tuleku kinnitamist. 2024. aastal on nooremteaduri töötasu täiskoormusega töötades 1830 eurot kuus (brutotasuna).
Üldjuhul eeldatakse, et nooremteadur asub teadus- ja õppetööle täiskoormusega konkursi infos avalikustatud kuupäevast. Koormuse ja õppetöö alguse kuupäeva üle on võimalik pidada läbirääkimisi, kuid tuleb arvestada, et kui ülikool ja vastuvõetu ei saavuta töölepingu osas üksmeelt, siis on ülikoolil õigus vastuvõtuotsus tühistada. Nooremteaduri töökohaks on Tartu, kui töölepingus ei lepita kokku teisiti.
Veebruari ja mai-juuni kandideerimisperioodil vastuvõetud kandidaadid immatrikuleeritakse õppeaasta alguses. Septembri ja novembri perioodil vastuvõetud kandidaadid immatrikuleeritakse sügissemestri jooksul, hiljemalt kevadsemestri alguseks.
Doktorandile vajaliku info leiad siit.
Välisüliõpilaskandidaatidel palume tutvuda kandideerimise infoga siin.
2024/2025. õppeaastal ei saa ülikooli kandideerida Venemaa Föderatsiooni kodanikud, kellel ei ole Eesti Vabariigi õigusaktide kohaselt võimalik taotleda pikaajalist viisat või elamisluba õppimiseks või kellel ei ole kehtivat õiguslikku alust õppekavajärgse nominaalse õppeaja lõpuni Eesti Vabariigis viibida. Kehtiva pikaajalise elaniku elamisloaga kandidaadid saavad kandideerida.
Hetkel kehtivate õigusaktide kohaselt saavad Valgevene kodanikud taotleda pikaajalist viisat ja elamisluba Eestis õppimiseks, seega võivad nad ka doktoriõppesse kandideerida.