17.–18. mail toimub Tartu Keskpargis Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 raames esimest korda Tartu [eel]arvamusfestival, millest võtavad osa ka Tartu Ülikooli teadlased.
18. mail räägitakse ülikooli teadlaste eestvedamisel ja osalusel arutelualal „Tagasi tulevikku“ eesti keele õppimisest, teaduse usaldamisest, aktiivsetest lastest ning lahkarvamustest. Lisaks osalevad ülikooli inimesed teistes aruteluringides.
„See kahjuks küll väljasurev keel seisab meie ees otsekui suure kunstiteose vare,“ kirjutas Friedrich Robert Faehlmann 1843. aastal. Nende 180 aasta jooksul, mil on räägitud eesti keele ohustatusest, on selle kinnituseks esitatud nii- ja naasuguseid argumente. Praegusel rändeajastul õpivad ja räägivad paljud inimesed eesti keelt teise keelena. Viimase rahvaloenduse andmetel kõneldakse Eestis emakeelena 243 keelt.
Kas eesti keele äraõppimine on võimatu? Mida kujutab endast eesti keele eksam? Milline on ühiskonna suhtumine neisse, kes õpivad eesti keelt ja kasutavad seda teise keelena? Kuidas toetada neid, kes õpivad eesti keelt? Vestluse käigus arutlevad eesti keele kui teise keele üle keeleteadlased, kes on ühtlasi eesti keele teise keelena õppijad või õpetajad.
Aruteluringis osalevad:
Vestlust juhib keelepoliitika teadur, eesti keele teise keelena õpetaja Kerttu Rozenvalde.
Eesti teadusbaromeetri andmetel usaldab 73% eestimaalastest teadust ja teadlasi. Siiski jõuab vastanute meelest avalikkuseni vähe teadusinfot. Usalduse loomine on pikk protsess, milleks on vaja rohkem diskussiooni ühiskonna ja teadlaste vahel. Teadustulemusi lugedes ei mõtle me sageli sellele, et uuringute tarbeks on vaja teha inimkatseid, uurida inimeste geneetilist materjali ja analüüsida riiklikes terviseregistrites olevaid üsnagi tundlikke andmeid. Uuringus osalemise eest lubavad teadlased inimestele näiteks kasulikku teavet oma tervise kohta, kuid lubaduse täitmine võib vahel pikalt viibida. Vestluse käigus arutletakse teaduse ja teadlaste usaldamise üle.
Aruteluringis osalevad:
Vestlust juhib inimuuringute eetika komitee esimees, meditsiinieetika nooremlektor Aime Keis.
Ebapiisav liikumine ning sellega kaasnev vaimse ja füüsilise heaolu vähenemine avaldavad aina enam survet tervishoiule, ühiskonnale ja riigi kaitsevõimele. Andmed näitavad, et vähem kui pool Eesti lastest ja noortest liigub piisavalt. Samuti veedetakse ekraanide ees soovitatust enam aega. Praegu on iga kolmas esimese klassi laps ülekaaluline ja iga neljas kutsealune ei saa astuda ajateenistusse, kuna nendel ei ole piisavalt tugev tervis. Programmi „Liikuma kutsuv kool“ eesmärk on kujundada põhikoolis päev ümber nii, et lastel oleks võimalik täita selle jooksul suur osa päevasest liikumisnormist. Algatus on kaasa toonud häid tulemusi: noored liiguvad sagedamini ja tunnevad rohkem koolirõõmu.
Kuulajaid kutsutakse kaasa mõtlema, kuidas toetada laste ja noorte liikumisaktiivsust ning kuidas saaksid Tartu linna head algatused olla teistele eeskujuks.
Aruteluringis osalevad:
Vestlust juhib liikumise ja spordibioloogia professor Jarek Mäestu.
Lahkarvamusi on ühiskonnas palju. Vaieldakse näiteks selle üle, kui palju sisserändajaid peaks Eestisse lubama ja kas kõik peavad õppima ära eesti keele, kui palju võib metsa raiuda või kuhu ehitada tehas, kas parem on põletada aeglaselt taastuvaid maavarasid või eelistada roheenergiat, kas laste saamine on õigus või kohustus, kas homoseksuaalsed inimesed võivad abielluda või mitte ning kas eutanaasia peaks olema lubatud.
Teadustööle tuginedes arutletakse, miks sellised vaidlused tekivad ja kas väärtuspõhised lahkarvamused on lahendatavad. Seejärel saavad kuulajad mängida arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ (100valikut.ut.ee).
Aruteluringis osalevad:
Vestlust juhib praktilise filosoofia professor ja eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop.
12.00 Digikool – unistus või õudusunenägu?
Osaleb tehisintellekti nooremteadur Kristjan-Julius Laak, kes uurib tehisintellekti kasutamist hariduses.
12.00 Kas haigused algavad peast?
Korraldab Tartu Ülikooli Kliinikum.
14.00 Soovähemusi kaasav tervishoid
Korraldab Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts. Arutelus osaleb meditsiiniteaduste valdkonna õppeprodekaan, peremeditsiini professor Ruth Kalda.
16.00 Vaikimine ei ole nõusolek
Korraldab Eesti Õigusteaduse Üliõpilaste Liit.
16.00 Kas me oleme unustanud Moldova ja Gruusia? (Have we forgotten about Moldova and Georgia?)
Korraldab Rahvusvaheliste Suhete Ring. Arutelus osaleb Läänemere maade poliitika lektor, Kesk- ja Ida-Euroopa, Venemaa ja Euraasia uuringute magistriõppekava programmijuht Heiko Pääbo. Arutelu on inglise keeles.
18.00 AI – must või roheline tulevik?
Osalevad masinõppe kaasprofessor Meelis Kull, keskkonnatehnoloogia kaasprofessor Margit Kõiv-Vainik ning valitsemise ja õiguspoliitika kaasprofessor Helen Eenmaa.
12.00 Hõimurahvad Venemaal. K(uid)as suht(u/le)me?
Osaleb eesti ja võrdleva rahvaluule ning eesti keele ja kultuuri muukeelsetele kaasprofessor Madis Arukask ja arutelu juhib humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna emeriitdotsent Tõnu Seilenthal.